Jak widzą żubry? Facebook, YouTube oraz żubry online

Jak widzą żubry? Facebook, YouTube oraz żubry online

Żubry online – jak widzą żubry? Ślepota króla

Są zwierzęta, które kojarzą się z określonymi terenami. Niemniej jednak często jest tak, że nie wiemy, czego możemy spodziewać się po poszczególnych osobnikach. Czy ludzie wiedzą, jak widzą żubry?

Dlaczego warto wiedzieć, jak widzą żubry? Oczywiście nie jest to pytanie, w przypadku którego znajdziemy jedną odpowiedź. Niewątpliwie jednak pewna wiedza może pozwolić na łatwiejsze zrozumienie określonych zachowań. Zwłaszcza że życie żubrów to temat, o którym można by dyskutować naprawdę długo.

Od czego wszystko się zaczęło? Komentarz

Jeśli chcemy zrozumieć pewne kwestie, najlepszym rozwiązaniem jest skoncentrowanie się na tym, od czego wszystko się zaczęło. Można patrzeć na to różnorako, ale bez wątpienia istotne jest to, co wydarzyło się na samym początku. W tym kontekście warto wrócić do 1963 roku. Krótko mówiąc, był to rok, w którym żubry zostały przywiezione w Bieszczady.

Niektórzy mogą mówić o kilku krowach i bykach, ale prawda jest taka, że był to początek stada rasy nizinno-kaukaskiej. Jedynej takiej w naszym kraju. Oczywiście nie jest też tak, że w danym środowisku zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem. Bardzo ważne jest choćby to, co działo się w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku.

Gruźlica u żubrów

Chodzi o okres, kiedy stwierdzono pierwsze przypadki gruźlicy u żubrów. Wypada również odnotować, że był to czas, kiedy kłopoty tak naprawdę dopiero się zaczynały. Wystarczy wrócić do wydarzeń, które miały miejsce w Nadleśnictwie Brzegi Dolne. Stado, jakie tam się znajdowało, musiało zostać wybite co do sztuki. Zresztą nie sposób też nie wspomnieć o tym, co dzieje się teraz – lub raczej o tym, co nie ma miejsca. Dla niezorientowanych – zwierzęta nie wróciły już do Nadleśnictwa Brzegi Dolne (obecnie Ustrzyki Dolne).

Poza tym gruźlica stała się problemem coraz częściej słyszalnym. Nie to jednak jest w tym wszystkim najgorsze. Najgorsze jest to, że za każdym razem schemat działania musiał opierać się na zlokalizowaniu zarażonych zwierząt i ich zastrzeleniu.

Żubry online – jak widzą żubry?

Pora przejść do tematu tekstu, czyli tego, co można powiedzieć o wzroku. Podczas wszelkich prób obserwacji wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku. Mowa o osobnikach, które są duże i silne.

Bardzo ważne jest też to, że samce bywają niezbyt płochliwe i tym samym mogą dać się obserwować z bliskiej odległości. Aczkolwiek nie można zapomnieć o tym, że ogromne znaczenie ma szeroko pojęte wyczucie. W przypadku poczucia zagrożenia może pojawić się chęć przegonienia intruza. Jak rozpoznać sygnały wskazujące na zaniepokojenie? Nie ma jednej odpowiedzi, ale bez wątpienia warto pamiętać o:

  • potrząsaniu głową,
  • energicznym machaniu ogonem,
  • sapaniu,
  • pomrukiwaniu,
  • tarzaniu się,
  • czochraniu o różne obiekty,
  • ryciu rycicami.

Kiedy widzimy zaniepokojenie, wskazane jest zwiększenie odległości od żubra i zejście z pola widzenia. W ogóle eksperci polecają, aby po prostu nie zbliżać się do tych zwierząt (minimum 50 metrów odstępu). Ważne jest również to, aby pamiętać o możliwościach, jakie dają nam Lasy Państwowe. Co powiesz na oglądanie żubrów za pośrednictwem serwisu YouTube? Korzystanie z tego serwisu nie jest tym samym, co oglądanie na żywo, ale jednocześnie nie można zapomnieć, że najistotniejsze jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo nasze, ale i zwierząt, które nas otaczają.

Ochrona żubra – Lasy Państwowe i Nadleśnictwa to nie wszystko

Zastanawiamy się, jak widzą żubry, ale tutaj nie tylko o wiedzę chodzi. Zdobyte informacje muszą jeszcze zostać w umiejętny sposób wykorzystane. Można to przełożyć na dosłownie każdy aspekt – jak możemy przeczytać na Facebooku WWF Polska, żubry są dla nas symbolem ochrony przyrody. Ponadto mowa o historii, którą ciągle trzeba pielęgnować. Żubry nieustannie są narażone na wyginięcie. Ponad 100 lat temu (w styczniu 1919 roku) zabito ostatnią samicę. To powinna być dla nas wszystkich lekcja. Lekcja, z której należy wyciągnąć właściwe wnioski. Nie można koncentrować się tylko na tym, że obecnie wszystko jest w porządku.

Wydaje się też, że często zapominamy, iż troska o środowisko to coś, czym tak naprawdę musimy się zająć wszyscy razem. Nie można koncentrować się jedynie na działaniach, które wykonywane są przez poszczególne instytucje.

Odpowiednia troska – z jakich pokarmów korzystają żubry?

Można przypuszczać, że ludzie często nie wiedzą, jak widzą żubry i dobrze byłoby, aby to uległo zmianie. Dobrze byłoby jednak też, aby patrzeć na te zwierzęta w szerszej perspektywie – trzeba wiedzieć, jak się przy nich zachowywać i jak o nie dbać. Tyczy się to absolutnie wszystkiego. Zresztą wystarczy zainteresować się żywnością, o której nie była mowa – żubry są przeżuwaczami, co jest jednoznaczne z przystosowaniem do spożywania różnorodnego pokarmu roślinnego. Do tego w żwaczu procesy fermentacyjne odbywają się nieustannie – co przekłada się na stałe uzupełnianie pokarmu. Rzecz jasna ma to odzwierciedlenie w aktywności dobowej.

Jeśli chcemy obcować ze zwierzętami, musimy je dobrze poznać. Tylko (a może aż) tyle.