Gdzie można spotkać żubry? Nie tylko Białowieski Park Narodowy

Gdzie można spotkać żubry? Nie tylko Białowieski Park Narodowy

Gdzie można spotkać żubry w ich naturalnym środowisku? Nie tylko Białowieski Park Narodowy

Gdzie można spotkać żubry? To pytanie, które często może pojawiać się w głowie małych dzieci, chcących spotkać osobiście te dumne zwierzęta.

Pokazowa zagroda żubrów znajduje się w bliskiej odległości od Międzyzdrojów. Wiele osób odwiedza ten jeden z najpopularniejszych Rezerwatów Pokazowych Żubrów, gdzie zwierzęta te mają do dyspozycji aż 28ha wolnej przestrzeni. Gdzie można spotkać żubry w Polsce jeszcze? Czy te dumne zwierzęta żyją także na innych kontynentach?

Polska – gdzie można spotkać i zobaczyć żubry? Zagroda do odwiedzenia

Wszystkim żubry kojarzą się z Białowieżą i Puszczą Białowieską. Tym bardziej że zwierzęta te mają swoje pomniki w Spale, Białowieży oraz w Hajnówce.

W związku z tym, że populacja tych zwierząt od wielu lat zagrożona jest wyginięciem, tworzone są specjalne rezerwaty (oprócz tego w Międzyzdrojach). Oto lista kilku rezerwatów, które można odwiedzić w trakcie krajoznawczych wycieczek po Polsce:

  • Pokazowa Zagroda Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim – Żorska 5, Pszczyna;
  • Zagroda Pokazowa Żubrów Nadleśnictwo Stuposiany – Stuposiany 1A, Muczne;
  • Zagroda Żubrów – Wolisko;
  • Rezerwat Pokazowy Żubrów – Białowieża.

Gdzie można spotkać żubry w Polsce? Wizyta w zagrodzie żubrów

Gdzie można spotkać żubry? W rezerwatach, których adresy podane zostały na samym początku. Warto im się nieco bliżej przyjrzeć, aby mieć świadomość, że w trakcie wycieczki można prowadzić nie tylko obserwacje żubrów, ale także korzystać z innych aktywności, np. jazda na rowerze.

Zagroda w Mucznem

Miejsce to można znaleźć na terenie województwa podkarpackiego. Za stworzenie tego miejsca odpowiedzialny jest projekt „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa”, który był finansowany ze środków UE. Gospodarze tak zorganizowali teren, aby zwiedzanie możliwe było na własnych nogach lub w trakcie wycieczki rowerowej. Ten teren stanowi swego rodzaju przedłużenie miejsca do życia dla żubrów, które zostało zapoczątkowane w Bieszczadach.

Wycieczka na Podlasie do rezerwatu

W Polsce żyje ok. 1/4 żubrów ze światowej populacji. Znaczna część populacji żubrów znajduje się właśnie tutaj – w Puszczy Białowieskiej. Ten największy ssak od zawsze kojarzony jest z tym regionem, gdzie nadleśnictwo dba, aby mógł on żyć na wolności. Wojna doprowadziła do tego, że ogromna populacja zwierząt wyginęła. Źródła mówią, że ostatni żubr żyjący na wolności na tym terenie zginął w 1919 roku. Przetrwały one tylko dlatego, że prowadzono tutaj hodowle zamknięte.

Białowieski Park Narodowy i żubry żyjące na wolności

Właściwie to należy powiedzieć, że Białowieski Park Narodowy jest częścią Puszczy Białowieskiej. Starania tutejszych władz doprowadziły do tego, że populacja żubrów nie tylko wzrosła. W tym miejscu powstała specjalna zagroda, dzięki czemu można zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku. Tutejsza hodowla jest dobrym miejscem do tego, aby urządzić szkolne wycieczki edukacyjne dla dzieci. Cała zagroda ma 27,90 ha. Dla porównania Puszcza Białowieska ma  3 086 km².

Woliński Park Krajobrazowy i nadmorski rezerwat żubrów

Stado żubrów wolno żyjące, można podziwiać nad morzem. Króla puszczy można oglądać ze specjalnie utworzonych tarasów widokowych, które można znaleźć na całym terenie. Pierwsze żubry nad morzem znalazły się w 1976 roku. Przywiezione je nie tylko z Białowieży ale także z Puszczy Boreckiej. Ciekawostką jest to, że żubry rodzące się na tym terenie, zawsze mają imiona zaczynające się od liter PO. Chodzi bowiem o to, że są to pierwsze sylaby nazwy kraju – Polski.

Planując wizytę w wyżej wymienionych zagrodach, należy zapoznać się z godzinami otwarcia. Na każdym terenie lasy państwowe ograniczają możliwości przebywania na tym terenie przez całą dobę. Dla przykładu – rezerwat w Międzyzdrojach otwarty jest do 17.30, od wtorku do niedzieli.

Nie tylko Puszcza Białowieska i Bieszczady

Żubry żyją w Polsce i na świecie. Miejsca gdzie można spotkać żubry to nie tylko Białowieski Park Narodowy, Bieszczady oraz inne polskie tereny, gdzie można te dumne zwierzęta oglądać.

W dawnych latach Polska wysyłała żubry do innych krajów, aby i tam te zwierzęta mogły żyć. W ten sposób trafiły one do Stanów Zjednoczonych, a nawet do Japonii. Dzięki polskim staraniom zwierzęta te trafiły także do Związku Radzieckiego. Aczkolwiek, wojnę przeżyło tylko jedno zwierzę. Warto przypomnieć, że Białowieski Park Narodowy to nie tylko Polska, ale również Białoruś. Są to tereny, gdzie prowadzona jest intensywna ochrona żubra. Po stronie białoruskiej znajduje się 87,36 tys. ha „Bieławieżskaja Pushha”, czyli parku narodowego.

Gdzie można spotkać żubry? W wielu miejscach. Mieszkający w Ameryce Północnej bizon jest kuzynem polskiego żubra. Wbrew pozorom, cechy charakterystyczne tych zwierząt są nieco odmienne, dlatego nie można mówić o tym, że ma się do czynienia z jednym i tym samym zwierzęciem. Będąc przy okazji w Ameryce, będzie można porównać do siebie obydwa te dumne zwierzęta.