Co robią żubry na co dzień w puszczy?

Co robią żubry na co dzień w puszczy?

Co robią żubry, by przetrwać? Co warto wiedzieć o żubrze?

W ostatnim czasie coraz więcej w mediach pojawia się informacji o żubrach. Zwierzęta, które na co dzień można spotkać w Puszczy Białowieskiej należą do jednych z największych ssaków, które żyją w Europie.

Co zjada żubr na co dzień? Ile wynosi populacja żubrów? Jak wygląda ich życie codzienne w Puszczy Białowiejskiej? Co robią żubry, gdy spotkają na swojej drodze człowieka? Poniżej z pewnością zainteresowani odnajdą odpowiedzi na tego typu pytania.

Żubr jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem

Niestety coraz więcej młodych ludzi nie interesuje się zwierzętami, które żyją w polskich lasach. Tak naprawdę dopiero, gdy media nagłośniają, iż konkretna populacja zwierząt grozi wyginięciem – wtedy większość osób zaczyna interesować się, co robią żubry, co jedzą, jak wyglądają ich stada itp. I tak o to, w ostatnim czasie media zaczęły interesować się żubrami. Żubr to największy ssak, który żyje choćby w Puszczy Knyszyńskiej i co najgorsze, jego populacja z roku na rok staje się coraz mniejsza. Dlatego też, tak ważna jest ochrona żubra oraz podjęcie wszelkich kroków, by gatunek ten przetrwał.

Stworzenie odpowiednich warunków do życia dla tych zwierząt, spokój, możliwość żerowania we właściwych miejscach, dostęp do konkretnego pokarmu, olbrzymie terytorium – to wszystko bezapelacyjnie potrzebne jest to tego, by żubry mogły powiększać swoje stada.

Gdzie żyje żubr? Co je żubr?

Nie każdy bowiem wie, że samce żubrów ważą nawet 640 – 920 kg, a samice osiągają wagę od 320 do nawet 440 – 500 kg. Oznacza to również, że żubry mają wielkie zapotrzebowania jeżeli chodzi o jedzenie. Puszcza bez problemu jest jednak w stanie im to zapewnić, gdyż pokarmem żubrów są przede wszystkim trawy oraz różnego rodzaju rośliny. Pokarm żubrów stanowi głównie roślinność. Co to oznacza? Co robią żubry, by zdobyć pokarm?

Bezapelacyjnie, te zwierzęta bez pomocy człowieka poradzą sobie w puszczy, w której żyją. Nic więc dziwnego, że Bieszczady są ich idealnym domem, gdyż jest to doskonały teren jeżeli chodzi o rozmaitą roślinność. Miejscowe pola i łąki stanowią bowiem świetną „jadłodajnię” dla tych zwierząt, więc nic dziwnego, że żubry chętnie je odwiedzają kilka razy w ciągu dnia. Obfitość roślinności na nich jest bowiem niezwykła. Żubry nie są jednak wymagające, gdyż podstawą ich diety stanowią m.in.: różnorodne trawy, pędy drzew, pędy krzewów, liści itp.

Co robią żubry w stadzie?

Jeżeli chodzi o stada żubrów to można powiedzieć jedno: są one bardzo różnorodne. Zwierzęta to podobnie jak ludzie – mają swoje humory i niezwykle zróżnicowane charaktery. Można zaobserwować, co robią żubry szczególnie w hodowlach zamkniętych, jak zmieniają się ich nastroje. W zoo niekiedy żubr jednego dnia jest spokojny, a kolejnego – staje się agresywny. Jest to zjawisko całkowicie normalne, dlatego też odwiedzając puszczę, w której na co dzień żyją żubry – nie powinno się niepokoić tych zwierząt i uszanować ich zmienne charaktery oraz przede wszystkim ich terytorium. Żubra bardzo rzadko można spotkać osamotnionego. To zdecydowanie zwierzęta stadne, które najlepiej się czują w dużych grupach (minimum 12 osobników). Co ciekawe, w stadzie spędzają czas od wschodu do zachodu słońca – razem śpią, razem poszukują różnorodnego pokarmu.
Mimo swoich gabarytów i wagi, która jak wspomniano wcześniej wynosi nawet od 640 kg do 920 – żubry potrafią bez problemów przeskoczyć szeroki strumień lub płot. Nic więc dziwnego, że osoby, które opiekują się lasami, w których żyją te zwierzęta – bacznie zwracają uwagę na bezpieczeństwo tych zwierząt, jak i ludzi, którzy zamieszkują okolice. Szczególnie wczesną wiosną można zaobserwować, jak energiczne są te zwierzęta, gdyż dużo się przemieszczają, tarzają i zwiedzają leśne ścieżki.

Żubry żyjące dziko – co można zaobserwować?

Co robią żubry na co dzień? Specjaliści odpowiedzialni za te zwierzęta, za ich przetrwanie – bacznie je obserwują na co dzień zachowując przy tym bezpieczną odległość, by dowiedzieć się, jakie kroki można powziąć, by przetrwały one jak najdłużej w wolnej populacji. Jak wspomniano powyżej, są to zwierzęta niezwykle charakterne, przez co trzeba poświęcać im sporo czasu, by nie dopuścić do ich wyginięcia. Co to oznacza? Według najnowszych danych, agresywne żubry oddzielane są od reszty, by nie powodowały sytuacji konfliktowych. Nawet w stadach wolnych (mieszanych) cielak potrafi być zabrany od żubrzycy, która wykazuje takie cechy.
W Polsce jest wiele organizacji, które obserwują żubry i dokładnie analizują ich liczebność, zachowania, ruję itp. Pasjonaci tych zwierząt zgodnie twierdzą, iż „żubry należą do naszego dobra narodowego”, dlatego też należy im się specjalne traktowania oraz odpowiednia troska. Mimo iż mają doskonałe warunki do życia (jak np. w Puszczy Boreckiej), to i tak żubr jest gatunkiem zagrożonym, któremu cały czas grozi wyginięcie, dlatego też tak ważne jest, zapobieganie kłusownictwu oraz tworzenie odpowiednich warunków do życia tym zwierzętom w naszych polskich lasach.
Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkamy żubra? Warto pamiętać, że żubrów w Polsce jest coraz mniej, dlatego też nie należy stresować tych zwierząt, tylko w spokoju, pospiesznie trzeba się oddalić.