Spis treści
Ile żubrów żyje w Polsce i na świecie? Oto dane liczbowe!
Żubry to największe ssaki poruszające się po europejskich ziemiach. Od lat ten gatunek stanowi symbol dobrze znanej Puszczy Białowieskiej. Ile żubrów żyje w Polsce i na świecie? Sprawdź najnowsze dane!
Niemal każda osoba zamieszkująca w naszym kraju miała okazję słyszeć kiedyś o żubrach. Te ogromne zwierzęta, liczące blisko trzy metry wysokości i średnio 700 kilogramów masy, były dawniej zagrożone całkowitym wyginięciem. Dziś ich populacja stale rośnie, a żubry ze względu na swój majestatyczny charakter stały się symbolem Puszczy Białowieskiej. Ile żubrów żyje w Polsce? Oto najnowsze dane liczbowe!
Gdzie żyje największa liczba żubrów? W których regionach naszego kraju występują żubry?
Żubry to zwierzęta, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują dużych powierzchni terenu oraz lasów podmokłych, których w niektórych regionach Polski mamy pod dostatkiem. Sprawdźmy więc, ile żubrów żyje w Polsce? Najnowsze badania pokazują, że najwięcej, bo aż 892 przedstawicieli gatunku żyje na obszarze Białowieskiego Parku Narodowego. Kolejnym miejscem występowania dziko żyjących stad żubrów w Polsce są Bieszczady, gdzie doliczono się 802 sztuk. Znaczną część populacji stanowią także stada w zachodniej Polsce, w których żyje 428 żubrów. Dużych skupisk zwierząt doliczono się także w Puszczy Knyszyńskiej, gdzie zamieszkuje ponad 300 żubrów linii nizinnej, w Puszczy Boreckiej, Puszczy Rominckiej oraz w lasach janowskich.
Poza obszarem naszego kraju głównymi obszarami, w których żyją żubry, są puszcze oraz parki narodowe na terenie Niemiec, Słowacji, Litwy, Ukrainy oraz Białorusi. Oprócz zwierząt zamieszkujących na wolności, w różnych częściach puszczy, istotny wpływ na rozwój gatunku mają ośrodki hodowli żubrów, w których zwierzęta otrzymują korzystniejsze warunki rozwoju oraz powiększania populacji.
Ile żubrów żyje w Polsce? – najnowsze dane
Liczebność żubrów na terenie naszego kraju jest pod stałą obserwacją. Ile żubrów żyje w Polsce obecnie? Ostatnia inwentaryzacja, która miała miejsce pod koniec 2023 roku, wykazała, że w całej Polsce żyje 2820 żubrów. Zgodnie z danymi pochodzącymi z Księgi Rodowodowej Żubrów, znaczna część spośród nich, bo aż 2626 przedstawicieli gatunku żyje na wolności, głównie na obszarze Białowieży, Bieszczad, puszczy augustowskiej oraz puszczy knyszyńskiej. Pozostała liczba 194 zwierząt zamieszkuje w specjalnych, zamkniętych zagrodach zajmujących się hodowlą żubrów lub też w ogrodach zoologicznych.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że zwierzęta liczono metodą tradycyjnych obserwacji prowadzonych przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych, która od lat prowadzi skrupulatne statystyki dotyczące tego, ile żubrów żyje w Polsce. Z kolei zgodnie ze stanem na koniec 2021 roku, na całym świecie żyło 9554 przedstawicieli gatunku. Na tą liczbę składają się wolne populacje oraz zwierzęta znajdujące się w hodowlach zamkniętych. Co istotne, liczby te mogą nie być w pełni precyzyjne z uwagi na fakt, że rozmiary terenu wykorzystywanego przez żubry nie pozwalają na policzenie żubrów co do sztuki. Młode żubry są płochliwe, przez co łatwo jest je przestraszyć. Taki stan rzeczy jest znaczącym utrudnieniem przy ustalaniu populacji żubrów żyjących na wolności.
Jak zmieniała się liczebność żubrów w puszczy białowieskiej? Ile żubrów obecnie żyje w Podlaskiem?
Żubry przez lata padały ofiarą kłusowniczej działalności człowieka, która w połączeniu z trudnymi warunkami naturalnymi, doprowadziła do całkowitego wyginięcia gatunku. Według danych historycznych, w 1914 roku, podczas liczenia ile żubrów żyje w Polsce, doliczono się 727 zwierząt. Niestety, trudy I wojny światowej doprowadziły do tego, że do 1921 roku na obszarze naszego kraju nie zachował się ani jeden żubr. Gatunek oficjalnie można buło uznać za wymarły. Wkrótce po zakończeniu wojny rozpoczęto prace nad przywróceniem żubrów na ziemie polskie. Staranność i upór w dążeniu do celu sprawiły, że już po kilku latach gatunek zaczął się odradzać.
Pierwsze żubry zostały zaobserwowane na terenie Białowieży. W 1939 w puszczy białowieskiej żyło już 16 osobników. Do lat 70. ubiegłego wieku populacja gatunku systematycznie rosła. W kolejnych latach stado zamieszkujące na wolności w Bieszczadach zostało zdziesiątkowane przez gruźlicę, w wyniku której liczebność spadła z około 829 żubrów do zaledwie 50 sztuk. Populację udało się jednak podtrzymać, a jej rozwój zaowocował wynikiem 2429 żubrów żyjących w Polsce w 2021 roku.
Pozytywne perspektywy na przyszłość daje fakt, iż w zeszłym roku urodziło się minimum 101 cieląt, co z pewnością wskazuje, że gatunek stale się rozwija. Tą tezę może potwierdzać wielkość obecnej populacji oraz rozmiary terenu wykorzystywanego przez stada największych ssaków lądowych w Europie. Rozwój gatunku daje też nadzieję na to, że w przyszłych latach na pytanie o to ile żubrów żyje w Polsce, będziemy mogli odpowiadać znacznie korzystniejszymi danymi liczbowymi, doliczając się kolejnych setek lub nawet tysięcy osobników w różnych regionach kraju.
Czy żubry są pod ochroną w Polsce i na świecie? Dlaczego warto chronić ten gatunek?
Przez wzgląd na swoje gabaryty żubry żyjące na wolności są narażone na liczne zagrożenia zarówno ze strony człowieka, jak i warunków naturalnych. Z tego względu w Polsce żubry zostały objęte ochroną zgodnie z zapisami zawartymi w Ustawie o Ochronie Przyrody z 16 kwietnia 2004 roku. Pomimo, iż zgodnie ze statystykami z końca 2023 roku populacja żubrów w puszczy białowieskiej i na terenach leśnych w całym kraju stale rośnie, gatunek wciąż zaliczany jest do zaginionych wyginięciem.
Wspomniana wcześniej ochrona światowej populacji żubrów odbywa się przede wszystkim w formie prewencyjnej, czyli poprzez działania edukacyjne, które mają za zadanie uświadomić społeczeństwo o tym, jak możemy przyczynić się do ochrony zagrożonych gatunków. Ponadto przedstawiciele nadleśnictw oraz lasów państwowych prowadzą działania w zakresie zaopatrywania zwierząt w pożywienie oraz zwiększania rozmiarów terenu wykorzystywanego przez żubry.
W ostatnich latach realizowany był również program ochrony żubrów zrealizowany we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którego łączna wartość sięgnęła 34 milionów złotych. Podejmowane działania przynoszą wyraźne efekty, które możemy obserwować podczas liczenia, ile żubrów żyje w Polsce.
Liczebność i główne miejsca występowania żubrów w Polsce – podsumowanie
Wspomniane w poprzednich akapitach dane liczbowe doskonale obrazują zmiany w populacji gatunku największych ssaków lądowych Europy na przestrzeni lat. Według ostatniego liczenia żubrów, na obszarze naszego kraju zamieszkuje dokładnie 2820 zwierząt. Stosunkowo największą grupę żubrów zaobserwowano w Puszczy Białowieskiej, gdzie na stałe żyją aż 892 żubry, natomiast na kolejnej pozycji znalazły się Bieszczady zamieszkiwane przez 802 osobniki.
Tak wysokie dane liczbowe są naprawdę dużym sukcesem z uwagi na fakt, że przed laty żubr uznawany był za praktycznie wymarły gatunek nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach europejskich. Na całe szczęście badacze oraz przyrodnicy w porę opracowali plan działania, który pozwolił ocalić żubry przed całkowitym wyginięciem. Pomoc zwierzętom, taka jak chociażby dokarmianie w okresie zimowym, czy ochrona prawna przed kłusownictwem przyczyniły się do tego, ile żubrów żyje w Polsce. Stale rosnąca populacja tego gatunku daje optymistyczne prognozy na przyszłość!
Andrzej – pasjonat przyrody, zafascynowany majestatem żubrów. Autor licznych artykułów i wpisów poświęconych tym wyjątkowym zwierzętom. Poprzez swoje teksty pragnie zbliżyć czytelników do świata natury, ukazując piękno i znaczenie ochrony tych niezwykłych ssaków.