Spis treści
Żubr europejski – ciekawostki o największym z polskich ssaków!
Żubr europejski jest zwierzęciem, które z uwagi na zagrożenie wyginięciem, objęte jest ścisłą ochroną prawną. Jak wygląda żubr europejski? Jakie są jego gabaryty? Gdzie żyje najwięcej żubrów? Sprawdź najciekawsze informacje na temat żubrów!
Zamieszkujące w polskich lasach żubry europejskie są bez wątpienia jednymi z najbardziej charakterystycznych zwierząt, które cechują się całkowicie unikatowym wyglądem oraz sporymi gabarytami. W dawnych czasach żubry były bliskie całkowitego wyginięcia, jednak dzięki odpowiednim działaniom podjętym przez przyrodników, udało się dokonać skutecznej restytucji gatunku. Jak wygląda żubr europejski? Czym żywią się te zwierzęta? Ile osobników zamieszkuje polskie lasy? Oto garść ciekawostek i przydatnych informacji, które pozwolą Ci poszerzyć wiedzę na temat żubrów!
Jak wygląda żubr europejski? Dlaczego żubr jest największym ssakiem lądowym? Sprawdź opis wyglądu żubra europejskiego!
Żubr europejski słusznie określany jest jako największy ssak lądowy zamieszkujący na obszarze Europy. Przez wzgląd na swoje solidne gabaryty oraz równie dużą masę, zwierzęta te są naprawdę imponujące! Warto w tym miejscu wspomnieć, że dorosły samiec żubra może ważyć nawet 920 kg, a jego wysokość w kłębie sięga 188 centymetrów. Samice są odrobinę mniejsze i lżejsze, osiągają bowiem masę ciała na poziomie od 400 do 460 kilogramów oraz średnio 152 centymetry wzrostu mierzonego w kłębie.
Najbardziej charakterystycznym elementem budowy żubra jest duża głowa, porośnięta bujną sierścią, wyposażona w dwa zaokrąglone rogi. Przód tułowia wygląda wyjątkowo majestatycznie, nie tylko ze względu na naprawdę sporą grubość, ale też sporą warstwę futra o charakterystycznej, brunatnej barwie. U byków szczególnie zauważalne są dysproporcje pomiędzy budową ciała, bowiem samce przód mają szeroki, natomiast tylna część tułowia jest stosunkowo wąska, podobnie jak i tylne kończyny.
Warto wspomnieć też w kilku słowach o rozmnażaniu żubrów. Samice osiągają pełną dojrzałość płciową zwykle pomiędzy drugim i trzecim rokiem życia. Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku samców, jednak byki zwykle doczekują się pierwszych młodych znacznie później, pomiędzy szóstym, a nawet dziesiątym rokiem życia. Co ważne, ciąża trwa średnio 264 dni, czyli około dziewięciu miesięcy, a na świat przychodzi wyłącznie jedno cielę. Młody żubr po przyjściu na świat waży od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów, jednak mimo to wymaga karmienia mlekiem matki przez nie mniej niż rok od narodzin. Zwykle samica rodzi jedno cielę rocznie, choć zdarzają się też sytuacje, w których potomstwo przychodzi na świat w dwuletnich odstępach czasowych.
Czym żywią się żubry i jak wygląda ich codzienny cykl życia?
Podstawowym składnikiem diety żubrów są oczywiście wszelkiego rodzaju rośliny zielne i trawy. Z tego względu żubry często żerują na łąkach lub polach uprawnych, bogatych w zróżnicowaną roślinność, w tym pędy warzyw, często spożywane przez te zwierzęta. Pozyskiwanie pożywienia często odbywa się poprzez rozgrzebywanie ziemi kończynami, dzięki czemu żubry uzyskują dostęp także do smacznych i pożywnych korzonków. Przez wzgląd na swoje naturalne środowisko występowania, które przypada na lasy i puszcze, żubr europejski żywi się także korą oraz pędami niektórych drzew i krzewów.
W formie ciekawostki warto wspomnieć w tym miejscu, że zdaniem badaczy prawdziwym przysmakiem dla największego ssaka lądowego Europy są jesion i grab. Według szacunków przyrodników, dorosły żubr może zjeść w ciągu dnia nawet 60 kg pożywienia!
Przez wzgląd na tak ogromny apetyt żubry spędzają znaczną część codziennego życia na pozyskiwaniu paszy. Ich podstawowe źródło energii do życia stanowią rośliny oraz trawy, które niemal w całości wypełniają zapotrzebowanie żubra na składniki odżywcze. Standardową przestrzenią do życia dla żubrów są lasy mieszane z podmokłymi polanami, które z jednej strony zapewniają schronienie w otoczeniu drzew i krzewów, zaś z drugiej, oferują stały dostęp do wody, koniecznej dla przetrwania wolno żyjących przedstawicieli gatunku.
Ile osobników liczy światowa populacja żubrów nizinnych? Czy żubr jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem?
Liczebność żubrów jest pod ścisłą kontrolą badaczy oraz przyrodników, dzięki czemu możemy łatwo dowiedzieć się, ile przedstawicieli tego gatunku żyje na całym świecie. Według najnowszych statystyk, sporządzonych pod koniec 2021 roku, na całym świecie żyło dokładnie 9554 żubrów. Czy to duża liczba? Pozornie może wydawać się, że jest ich naprawdę niewiele. W praktyce warto wiedzieć, że żubr europejski przez lata był gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Z tego względu obserwacja kolejnych osobników żubra w Polsce i innych państwach jest ogromnym sukcesem dla przyrodników.
Niespełna 100 lat temu, tuż po I wojnie światowej, na skutek kłusownictwa oraz trudnych warunków środowiska, żyjące na wolności żubry wyginęły co do jednego. Na całe szczęście dzięki szybkiej reakcji specjalistów, udało się dokonać sprawnej restytucji gatunku żubrów czystej krwi. Obecnie żubry znajdują się pod ścisłą ochroną, która obejmuje takie działania, jak chociażby dokarmianie zwierząt w okresie zimowym, czy absolutny zakaz polowania na żubry pod groźbą poważnych konsekwencji prawnych.
Gdzie żyje najwięcej żubrów? Czy w Białowieskim Parku Narodowym żyją żubry? Oto miejsca o największej liczebności tych wyjątkowych zwierząt!
Skoro wiemy już, że na całym świecie doliczono się aż 9554 żubrów żyjących w wolnych stadach, warto wspomnieć, że znaczna część europejskiej populacji zamieszkuje na obszarze Polski. Zgodnie ze statystykami opracowanymi podczas liczenia żubrów, na koniec 2023 roku w naszym kraju zamieszkiwało 2820 przedstawicieli tego gatunku. Dużą część spośród tego grona zaobserwowano na obszarze Puszczy Białowieskiej, gdzie według oficjalnych statystyk żyją 892 żubry. To jednak niejedyny region Polski, w którym możemy z łatwością zaobserwować te wyjątkowe zwierzęta. Dane liczbowe pokazują bowiem, że w Bieszczadach bytowało ok. 800 żubrów, natomiast w zachodniej części naszego kraju około 400 zwierząt.
Oprócz zwierząt żyjących na wolności w Polsce i na świecie możemy także obserwować żubry żyjące w hodowlach zamkniętych oraz ogrodach zoologicznych. Takie zwierzęta cechują się doskonałymi warunkami do życia, ponieważ profesjonalne ośrodki hodowli żubrów zapewniają wyłącznie najwyższej jakości pożywienie i przestrzeń do życia z dala od jakichkolwiek zagrożeń czyhających na żubry w lasach. Co istotne, to właśnie zwierzęta z hodowli odegrały kluczową rolę we wspomnianym już procesie, którego celem było uratowania żubra przed całkowitym wyginięciem.
Żubr europejski – podsumowanie charakterystyki
W poprzednich akapitach szczegółowo opisaliśmy żubra europejskiego, biorąc pod uwagę jego wygląd, gabaryty, metody pozyskiwania pożywienia czy też liczebność populacji zamieszkującej w naszym kraju oraz innych regionach Europy. Żubr europejski to z pewnością bardzo ciekawe i nieco tajemnicze zwierzę, które w wyniku działań kłusownictwa, a następnie ekspansji człowieka na nowe terytoria, dosłownie otarł się o całkowite wyginięcie i zapomnienie.
Na całe szczęście działania mające na celu ochronę żubra przyniosły wymierne skutki i dziś możemy obserwować już nie dziesiątki, czy setki, ale tysiące przedstawicieli tego gatunku, zamieszkujących m.in. w Białowieży, Bieszczadach, Puszczy Augustowskiej, czy też wokół miejsc takich jak Puszcza Romincka. W ostatnich latach zauważalną tendencją jest stały wzrost liczebności żubrów żyjących w wolnych populacjach, gdzie żubry tworzą stada i rok do roku rozmnażają się, kontynuując rozwój gatunku.
Andrzej – pasjonat przyrody, zafascynowany majestatem żubrów. Autor licznych artykułów i wpisów poświęconych tym wyjątkowym zwierzętom. Poprzez swoje teksty pragnie zbliżyć czytelników do świata natury, ukazując piękno i znaczenie ochrony tych niezwykłych ssaków.