Spis treści
Krótki opis żubra dla dzieci
Gdy spotykasz w lesie żubra, najpewniej jesteś w Puszczy Białowieskiej, w Bieszczadach lub na Mazurach. Opis żubra dla dzieci odpowiada na pytania najmłodszych, jak wygląda i jak żyje żubr? Czy wiesz, że mógł on całkiem wyginąć?
Żubr jest największym ssakiem wolno żyjącym w Europie. Przy nim niknie nawet niedźwiedź brunatny, mały wydaje się nawet łoś czy groźny wilk. Dorosły samiec żubra (tak zwany byk) waży od 440 do 920 kg, a samica (żubrzyca lub krowa) od 320 do 660 kg. Żubr jest aktywny cały rok, więc jeśli bardzo się postarasz, możesz spotkać stado na przykład w Puszczy Białowieskiej, w Bieszczadach lub w Puszczy Knyszyńskiej. Jak się wtedy zachować? Podpowie to opis żubra dla dzieci.
Opis żubra dla dzieci – kto dziko przemierza puszcze?
Żyjące na wolności w Polsce żubry bardzo przypominają amerykańskie bizony. Oba gatunki są blisko spokrewnione i oba należą też do gatunków zagrożonych wyginięciem. Żubr nizinny występujący dziko w wielu stanowiskach w Polsce jest porośnięty gęstą ciemnobrązową sierścią, mocna głowa zakończona jest zaokrąglonymi, szerokimi rogami.
Każdy osobnik ma też imponujący ogon, zakończony kępką dłuższych włosów. Kłąb, czyli najwyższy punkt grzbietu, znajduje się na wysokości około 188 cm u samców i 167 cm u samic. Oznacza to, że nawet gdyby rogi mu na to pozwoliły, dojrzały byk miałby problem ze zmieszczeniem się w drzwiach Twojego domu. Pod zgrabną głową żubry mają gęsto porośniętą długimi włosami szyję – tworzą one imponującą brodę, kolejny znak rozpoznawczy żubra. Długie nogi zakończone są racicami, czyli rozdwojonymi tworami z tej samej tkanki, która tworzy żubrze rogi. Każdy młody przyrodnik powinien też wiedzieć, ile średnio żyje żubr. W przypadku samców jest to około 20 lat, żubrzyce czasem przekraczają 25 rok życia.
Czy żubr jest gatunkiem stadnym?
Małe żubry zwykle rodzą się od maja do lipca, na uboczu, w spokojnym miejscu wybranym przez ich mamy. Świeżo narodzony cielaczek waży od 15 do 35 kg, czyli wcale nie tak mało. Na początku jest zupełnie bezbronny, jednak już po pół godzinie od porodu próbuje stawać na nogach, a po godzinie zaczyna ssać mleko i podążać za matką. Po kilku tygodniach mama żubrzyca wraz z maluszkiem wraca do swojego stada, któremu przewodzi najmądrzejsza i najstarsza samica. To ona decyduje odtąd, jak będzie wyglądało życie małego żubra – w którą stronę powędruje wraz ze stadem, kiedy będzie odpoczywał, kąpał się w piasku czy uciekał przed zagrożeniem.
Żubr jest gatunkiem stadnym i nawet byki po opuszczeniu rodzinnej grupy często łączą się w paczki liczące dwoje czy troje młodych kawalerów. Zwykle dzieje się to po ukończeniu przez nie 3 roku życia. Jednak pełną wagę i wysokość w kłębie osiągną dopiero po 6 urodzinach. Wtedy też mogą walczyć z innymi bykami o swoje wybranki.
Kraina żubra nizinnego w Polsce – osobniki żyjące wolno i w zagrodach
Najważniejsza informacja, którą powinien zwierać opis żubra dla dzieci, to gdzie można spotkać to majestatyczne zwierzę. Dawno, dawno temu żubr mógł swobodnie wędrować poprzez lasy i zamieszkiwać niemal całą środkową Europę. Polowania oraz I wojna światowa sprawiły, że w 1919 r. padł ostatni wolny żubr w Puszczy Białowieskiej. Konieczna stała się restytucja, czyli przywrócenie gatunku do ich naturalnego środowiska. Żubry żyjące w zoo i w hodowlach zamkniętych na całym świecie stały się podstawą dla świeżo tworzonych stad.
Prym w ochronie gatunku wiodła Białowieża – to tu w 1937 roku urodził się pierwszy cielak. Ratowanie żubrów się udało i dziś można spotkać dzikie stada w ich ulubionych lasach w jednym z 8 punktów w Polsce. Oprócz Białowieskiego Parku Narodowego, żubry wędrują też po Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej, Rominckiej i Boreckiej, przez rezerwat w Drawsku Pomorskim i po Puszczy Knyszyńskiej. Oprócz tego ocalały od zagłady żubr żyje też w wielu ogrodach zoologicznych i zagrodach na terenie całego kraju.
Pełen pyszności opis żubra dla dzieci
Mimo że jest największym ssakiem lądowym w Europie, żubr ściśle przestrzega diety wegetariańskiej. To zwierzęta, które rosną przez całe życie, zimą pokrywają się gęstą sierścią, a latem nabierają ciała niezbędnego do przetrwania późniejszych mrozów. Masywny żubr potrzebuje od 40 do 60 kg roślinności dziennie. Co lubi podjadać, kiedy ma pełen wybór? Żubry chętnie sięgają po trawy, objedzą też każdy krzew malin i zimozielonych jeżyn, uwielbiają grzyby, szczególnie leśne opieńki.
Zimą stada żubrów podjadają korę i gałązki, są też dokarmiane przez leśniczych sianem. Wtedy cała populacja żubrów na danym terenie gromadzi się wokół paśnika i powoli żeruje na podsuniętych im pod nos przysmakach. Właśnie tak objawia się teraz ochrona żubrów, choć nie mniej ważna jest znajomość ich zwyczajów.
Jak zachować się oko w oko z żubrem?
Żubry bardzo rzadko atakują. Jeśli spotkasz je w lesie, zachowaj minimum 50 metrów odstępu. Pamiętaj też, by zawsze trzymać psa na smyczy, wyprowadzając go w lasach państwowych. Gdy żubr zwróci się w Twoją stronę, powoli się oddal. Żubrzyce z młodymi oraz byki są najbardziej niebezpieczne, zwykle jednak można je podziwiać z bezpiecznej odległości.
Czy żubr jest największym ssakiem?
Kiedyś zagrożone stada żubra w Polsce, dziś mogą być powodem do dumy. Zobacz piękne żubry linii nizinnej wraz z rodzicami lub podglądaj ich życie przez streamy z leśnych kamerek – naprawdę warto przekonać się o ich sile.
Andrzej – pasjonat przyrody, zafascynowany majestatem żubrów. Autor licznych artykułów i wpisów poświęconych tym wyjątkowym zwierzętom. Poprzez swoje teksty pragnie zbliżyć czytelników do świata natury, ukazując piękno i znaczenie ochrony tych niezwykłych ssaków.