Z czym kojarzy się żubr w Polsce i na świecie?

Z czym kojarzy się żubr w Polsce i na świecie?

Z czym kojarzy się żubr w Polsce i na świecie? Żubr w Puszczy Białowieskiej

Żubr to popularny ssak, którego można spotkać w Polsce. Z czym kojarzy się żubr?

Już w 1966 roku żubr został wpisany na listę gatunków zagrożonych. Zgodnie z danymi (Księga Rodowodowa Żubrów) pochodzącymi z 2021 roku w Polsce było zaledwie 2429 żubrów. Od tej pory liczba tych osobników niewiele się zmieniła. Prawie 1/4 populacji żyje w Polsce. Nic więc dziwnego, że dla wielu to zwierzę jest prawie polskim symbolem narodowym. Z czym kojarzy się żubr?

Żubr – bohater wierszy dla dzieci

Stado żubrów wygląda dostojnie. Wielkość tych zwierząt może budzić swego rodzaju lęk. Szczególnie przed dziećmi. Jeżeli dziecko obawia się tych zwierząt, można mu przedstawić kilka wierszy, które będą w stanie lęk wobec tych zwierząt zmniejszyć. Jeden z nich napisał Jan Brzechwa i brzmi on następująco:

Pozwólcie przedstawić sobie:
Pan żubr we własnej osobie.
No, pokaż się, żubrze. Zróbże

Minę uprzejmą, żubrze.”

Ciekawą propozycję ma również Magdalena Siedlecka, która zaprasza do poznania utworu pt. „Lis i żubr”. Takie utwory pomagają zrozumieć dzieciom, z jakimi zwierzętami mają tak naprawdę do czynienia.

Z czym kojarzy się żubr? Puszcza Białowieska

Powiat Hajnówka już od wielu lat zaprasza do tego, aby odwiedzić Białowieski Park Narodowy.  To właśnie tutaj znajduje się Białowieża. Miejsce, które już od wielu lat kojarzone jest z żubrem. Nie tylko od czasów drugiej wojny światowej, ale znacznie wcześniej.

W dawnych latach, kiedy to na tych terenach polowały koronowane głowy, tych zwierząt (oraz niedźwiedzi i innych) żubrów było znacznie więcej. Po II wojnie światowej tereny te zostały rozdzielone pomiędzy Polskę i Ukrainę.

Dzisiaj każdego roku na tych terenach odbywa się inwentaryzacja zwierząt, która ma na celu sprawdzić, ile ocalałych żubrów znajduje się jeszcze na terenie Polski. Należy jednak nadmienić, że żubry żyją nie tylko tam, ale także w innych rezerwatach, ogrodach zoologicznych i na wolności.

Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra

Z czym kojarzy się żubr? Z towarzystwem, które swoją historią może pochwalić się od 1923 roku. Zostało ono założone poniekąd z inicjatywy polskiego działacza – Jana Sztolcmana. W działanie zaangażowało się aż 15 europejskich krajów. Dołączyły do nich Stany Zjednoczone, które mogły pochwalić się Ligą Obrony Bizona Amerykańskiego. To właśnie ich działania zainspirowały Sztolcmana, aby także w Europie działać na rzecz ochrony żubra. Tym bardziej że w tamtym czasie na całym świecie było tylko 54 żubrów – w tym 39 w Polsce! Ich działania doprowadziły nie tylko do zliczenia wszystkich osobników, ale do zwiększenia światowej populacji żubrów.

Z czym kojarzy się żubr? Symbol polskich miast

Dzisiaj można powiedzieć, że żubr to nie tylko symbol Polski. To także symbol kilku polskich miast.

Chyba nikogo nie zdziwi to, że jeden z najważniejszych pomników znajduje się w Białowieży. Co ciekawe, to kopia pomnika, który zagościł tutaj już w 1862 roku. Ma on upamiętniać polowanie Aleksandra II, które odbyło się na tych terenach, ale także jest to symbol „restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej”.

Przed Urzędem Miejskim w Hajnówce znaleźć można kolejny pomnik. Za jego stworzenie odpowiedzialny jest Jan Siuta, który stworzył żubra w dynamicznej pozie.

Ten pomnik, który można znaleźć w Spale, został przeniesiony z Białowieży Zwierzyniec (tam, gdzie teraz można znaleźć kopię pomnika). Można powiedzieć, że ten żeliwny żubr miał okazję zobaczyć trochę świata, ponieważ na pewien czas został wywieziony do Rosji. Za to, że aktualnie znajduje się on w Spale, odpowiada Ignacy Mościcki, który chciał cieszyć się jego wizerunkiem przed letnią rezydencją.

Gdzie w Polsce można spotkać żubra?

Z czym kojarzy się żubr? Niestety, ale z kłusownictwem. Pomimo tego, że jest to zakazane, to nadal nie brakuje osób, które chcą zapolować na te dumne zwierzęta.

Aktualnie żubry rzadko można spotkać na wolności. Dzisiaj najczęściej można podziwiać je w ogrodach zoologicznych, gdzie mają bezpieczne warunki do życia. Na terenie Polski można spotkać także specjalne rezerwaty hodowlane. Znaleźć je można nie tylko na terenie Puszczy Białowieskiej. Żubry można spotkać również w następujących puszczach: Augustowskiej, Rominckiej, Knyszyńskiej, Boreckiej. Należy także udać się w Bieszczady i do Lasów Janowskich, gdzie także nie brakuje wolnych populacji. Oprócz tego, w Polsce można również spotkać pewną ilość półwolnych populacji tych zwierząt.

Każdy obywatel powinien robić wszystko, aby ratować zagrożone wyginięciem zwierzęta. Tak, aby wolna populacja żubrów na świecie mogła się zwiększać. Nie można doprowadzić do zagłady żubrów, ponieważ to może przypieczętować ich los. Z czym kojarzy się żubr? Z Polską, ale także świadomą ochroną przyrody, której trzeba dzieci uczyć od najmłodszych lat. Tak, aby te dumne zwierzęta mogły kojarzyć się z Polską, ale także z ostoją, spokojem i dumną, którą żubry ze sobą niosą.